МЕНЮ САЙТУ
САЙТИ ДРУЗІВ
Статистика
Форма входу

«Мамай-фест»: День перший

5 червня у Дніпродзержинську за участю міського голови Станіслава Сафронова відбулось урочисте відкриття VIII Всеукраїнського історико-культурологічного фестивалю «Мамай-фест».
У контексті сьогодення, цьогорічний фестиваль присвячено захисникам України. Тож право відкрити «Мамай-фест» було надано бійцям АТО Юрію Лазарьонку та Миколі Безсонову. Делегація бійців АТО поклала квіти до пам’ятного знака загиблим героям у сквері центрального проспекту.
Учасників та гостей фестивалю привітав міський голова Станіслав Сафронов. «Бажаю всім отримати задоволення від спілкування, від талановитих творів наших митців, збагатити себе і розширити свій світогляд. Хочу зазначити, що міська влада, пам’ятаючи історичні коріння нашого міста, підтримувала й буде підтримувати діяльність, спрямовану на популяризацію національних культурних надбань та традицій, які є запорукою існування та процвітання держави й суспільства», – сказав міський голова.
Станіслав Сафронов висловив подяку всім учасникам фестивалю – художникам, поетам, музикантам, науковцям – за внесок у справу консолідації народу та об’єднання України в єдину спільноту.
Директору музею історії міста, кандидату історичних наук, автору проекту «Мамай єднає Україну» Наталії Булановій мер вручив нагрудний знак «За заслуги перед містом» ІІ ступеню, якої вона удостоєна за багаторічну плідну працю, спрямовану на збереження історико-культурної спадщини.
Першим музичним вітанням гостям і учасникам фесту стали пісні у виконанні тріо бандуристів Дніпродзержинського музичного коледжу. Розпочався фестиваль знайомством із однією з найцікавіших сторінок історії України. Гості були запрошені до кінолекційної зали музею історії міста на презентацію монографії доктора історичних наук Івана Стороженка «Битва на Жовтих Водах 1648 р. у світлі нових досліджень».
Також у перший день фестивалю відбулася науково-практична конференція «Українське козацтво в етнокультурному просторі Придніпров'я», дискусійний клуб «Мовний чинник як безпека національної ознаки», яку провів відомий мовознавець з Харкова Микола Зубков, а також – нагородження переможців конкурсу дитячої творчості «Козак Мамай та його пісня».
У конкурсі дитячого малюнку взяли участь більше 140 юних художників від 6 до 17 років з Дніпродзержинська, Кривого Рогу, Нікополя. На виставці представлені малюнки, витинанки, обереги, макраме, мініатюрні скульптури, петриківський живопис та ін. Учасників конкурсу привітала начальник управління культури міської ради Ніна Стрілець, яка зазначила, що конкурс дитячої творчості – це справжнє диво, різнобарв’я фарб та необмежений політ дитячої фантазії. Дійсно, Мамай єднає Україну, її різні покоління – малечу, молодь, дорослих. Кращих учасників конкурсу нагородили почесними дипломами та подарунками.
Вже традиційно в музеї пройшли майстер-класи з  петриківського розпису, виготовлення ляльки-мотанки та малюнку на склі. Та наше сьогодення вносить свої корективи і в  народні традиції. Вперше в рамках фестивалю «Мамай-фест»  активісти громадської організації «Кам’янська жіноча сотня «Яворина» (координатор Олена Залевська) провели майстер клас з плетіння  маскувальних сіток типу «кікімора». Цю техніку жінки освоїли не так давно, але вже мають багато замовлень від бійців АТО, крім цього вони виготовлять наколінники, обереги та відправляють у зону АТО.  «Кікімори» з нашого міста вже  маскують бійців 93, 39, 128-ї бригад. Разом з активістами  займаються плетінням сіток  матері воїнів, які служать в зоні АТО. Діти – і хлопчики, і дівчата активно включились в процес плетіння, і за той час, що проводився майстер-клас, виготовили пару великих сіток.
  Найважливішими пунктами насиченої програми першого дня фестивалю «Мамай-фест», можна вважати дійства, що належать до театрального і музичного жанрів.
Надзвичайно сильне враження  справила театральна сторінка фестивалю. Й у минулі роки гості фестивалю мали можливість бачити в музеї цікаві експериментальні роботи відомого київського театрального діяча Алли Заманської і її молодих однодумців. Але в цьому році на глядачів очікував справжній культурний шок. Моно-вистава за творами Тараса Шевченка «Варнак» у виконанні і постановці дніпропетровця Ігоря Шульги, в минулому – актора молодіжного театру «Верим», а нині – засновника Незалежного театрального простору «Свої», дійсно, справляє приголомшливе враження.
Протягом години на очах глядачів розгортаються потужні драматичні трансформації, коли невимовна туга і журба раптово переходять у надривні божевільні веселощі, розпач – в жагу помсти, помста – у каяття. Рядки шевченкових творів, з’єднані кайданними ланцюгами, сплітаються з джгутами болю, відчаю, молитви, химерного світла і моторошної тіні, утворюючи важке полотно, що накриває глядача. Ще б йому бути легким – адже на цьому полотні Кобзар писав свої сумні світи фарбами й словами, сльозами і кров’ю…
Вочевидь, це справжній прояв мистецтва театру в його високому розумінні, – на жаль, досить рідкісне явище в наш час, і в нашому місті. Радує, що ця вистава, створена лише кілька місяців тому, і її автор та виконавець, вже удостоєні головної театральної премії Придніпров’я «Січевлавна» за кращу чоловічу роль. І хочеться вірити, що в неї попереду велике фестивальне майбутнє. Адже моно-вистава – один з найбільш шанованих жанрів серед знавців театру в усьому світі.
Гідним завершенням першого фестивального дня став концерт відомого популяризатора старовинної української музики, Заслуженого артиста України Тараса Компаніченка. Тарас – постійний учасник «Мамай-фесту», і кожен його виступ відрізняється від попередніх за тематикою і настроєм. Цього разу маестро зробив акцент не на середньовічних, а більш сучасних творах, у тому числі, написаних їм особисто, як на вірші відомих поетів, зокрема – Лесі Українки, – так і на власні тексти. Багато з них Тарас виконував на революційному Майдані, одним з основних голосів якого він був  з першого до останнього дня, у палатах поранених бійців, на благодійних концертах в різних містах, в тому числі за межами України, збираючи кошти на мобільні військові шпиталі.
Тарас багато говорив, ділився спогадами і думками про революцію Гідності, полеглих на фронті друзів і побратимів, про нинішню ситуацію в країні. «Для мене це був не просто виступ – це і сповідь, і покаяння… І неймовірно приємно мати таку аудиторію – уважну, розуміючу, справжніх друзів. Ви – надзвичайні!» – підсумував свій виступ музикант. 

.

Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання