МЕНЮ САЙТУ
САЙТИ ДРУЗІВ
Статистика
Форма входу
Головна » Статті » Мои статьи

Козак Мамай повернувся на Хортицю

“Сьогоднішній день обрали не випадково, –  заявив голова Запорізької ОДА Олександр Старух, – 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР було проголошено Декларацію про державний суверенітет України. А що може бути кращим символом відвічного прагнення українців до свободи і незалежності, ніж козак?"
До того ж, зазначив пан Старух, запорізькі історики, аналізуючи все, що пов`язане з постаттю козака Мамая, прийшли до висновку, що Мамай, найімовірніше, народився або на Хортиці, або поблизу неї, на території сучасного Запоріжжя. І народився п`ятсот років тому – 16 липня 1509 року. Звичайно, це не більше ніж припущення, але Мамай-символ настільки глибоко закорінений в українську культуру, що навряд чи потребує якихось документальних підтверджень і доказів.

Зображення козака Мамая у XVII-XVIII століттях були майже у кожній українській хаті. Часто його зображення, або як тоді казали "парсуну" розміщували поруч із іконами, настільки Мамай відповідав уявленням народу про волю. Найдавніші картини науковці датують кінцем XVII століття. Але, ймовірно, вони базуються на значно давніших зображеннях, оскільки композиція картин вже мала завершену та усталену форму. “Мамай" тюркською означає — "ніхто", "ніяк", "без імені", "порожнеча". Тюрки вірили, що за душу людини борються добро і зло. А зло знаходить людину за іменем. Якщо ж людина не має імені, злим силам вона не підвладна.

У Запоріжжі не відтворювали у граніті всю класичну композицію, яка включає коня, дуб, на якому висить зброя, увіткнутий у землю спис, пляшку та чарку. Обмежились лише фігурою Мамая з його незмінною супутницею – бандурою.
 За словами директора Національного заповідника "Острів Хортиця" Максима Остапенка,  надалі саме з відвідин Мамая туристи будуть починати знайомство з Хортицею, оскільки Мамай сидить на верхівці символічної могили, розташованої на перетині туристичних маршрутів заповідника, а навколо козака у граніті висічена карта, що віддзеркалює топографію Хортиці.

Категорія: Мои статьи | Додав: mamayfest (15.10.2009) | Автор: Іван Ясько. INTV, Запоріжжя
Переглядів: 1092 | Теги: Хортиця, Мамай | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання